Com flippejar una classe a FP! Nivell Intermedi
En aquest taller es proposa aplicar la modalitat de classe inversa (flippedclassroom) a qualssevol ensenyament. Es mostraran diversos recursos, com ara vídeos que podem trobar a la xarxa o que vulguem confeccionar nosaltres.
Les persones que participin en aquest curs hauran de construir propostes d’activitats didàctiques integrant els recursos i serveis que ja utilitzen amb altres de nous, després d’identificar-los i analitzar-los en funció de les matèries i els nivells educatius en els quals treballen, amb la finalitat última d’experimentar amb aquesta modalitat a l’aula.
Les persones inscrites hauran de disposar d'un navegador modern i amb versió actualitzada, d'un compte de correu d’XTEC , d'un lector de pdf, com ara l'Acrobat Reader i un editor de video com Camtasia Studio (versió gratuïta) o Imove i unes competències digitals de nivell mig.
Rebreu informació per poder fer la connexió online.
Objectius
- Conèixer el model de classe inversa (flipped classroom) i les seves diferents adaptacions, i també els seus avantatges i inconvenients.
- Analitzar el rol del professorat i el paper de l’alumnat.
- Analitzar experiències d’èxit realitzades amb aquesta metodologia.
- Funcionalitat bàsiques de Google Classroom.
- Experimentar amb les aplicacions i els continguts educatius digitals. (Socrative i altres eines de gammificació).
- Crear un vídeo sobre la unitat didàctica escollida a través d’un editor de vídeo (Camtasia Studio, Imove, Debut, Screencast-O-Matic, Loom).
- Cóm optimitzar les videoconferències (Meet, 8x8 vm, etc)?
- Pizarra digital online, Jamboard ( eines Google).
- Realitzar itineraris d’aprenentatge a través de Lessons Plans de (symbaloo) .
- Elaborar un projecte de classe inversa orientat a un tema curricular.
- Estructurar una unitat didàctica mitjançant la metodologia de la classe inversa.
- Dissenyar una rúbrica d’avaluació de l’activitat proposada.
- Elaborar rúbriques a través de CoRubrics de Google Site.
- Presentació del disseny i material Flipped sobre la unitat didàctica treballada en el taller a través d’una classe Google Classroom amb els recursos treballats al taller online.
Continguts
Sessió 1:
- El model de classe invertida o flipped classroom: concepte, àmbits d’aplicació, avantatges i inconvenients
- Planificació d’una activitat formativa per aplicar-hi el model de classe inversa
Sessió 2:
- Cerca de fonts disponibles a la xarxa, anàlisi dels materials trobats i adaptació d’aquests materials, si cal, per a la classe inversa que es prepararà
- Experimentació amb les eines de generació de continguts per a la realització de materials multimèdia propis
- Creació d’un petit vídeo tutorial i un qüestionari sobre una unitat didàctica.
Sessió 3:
- Redissenyar d’una activitat proposada amb els recursos treballat ssobre classe inversa.
- Recopilació dels recursos en el webmix Symbaloo.
- Disseny d’una Classroom amb les funcionalitats bàsiques.
Sessió 4:
- Elaborar un itinerari d’aprenentatge a través de Lesson Plans de Symbaloo.
- Disseny de l’avaluació de l’activitat a través de rúbriques. Elaborar rúbriques a través de CoRubrics de Google Site
Sessió 5:
- Exposició del material elaborat en el taller per part del participants.
- Presentació del disseny i material Flipped sobre la unitat didàctica treballada en el taller.
Formador: Josep Farreny Vilar
Destinataris: professorat de Formació Professional.
Aquest curs està proposat per ser acreditat com a formació dins del perfil professional de Competència digital dels centres educatius públics del Departament d’Educació.
Calendari i horari: dies 1, 2, 3, 6 i 7 de juliol de 2020, de 9 a 13 h
Hores: 30 hores
Requisits de certificació
Assistència al 80% de les sessions i la realització de les tasques i elaboració de material sobre una unitat didàctica
Places: 25
Preu: curs subvencionat i gratuït
Inscripció: de l'11 de maig al 16 de juny
Per Internet: Tancada la preinscripció amb motiu de l' alt nombre de demandes de plaça.
Informació i/o consultes
A/e: idpcursos@ub.edu
Tel.: 934 021 024
Les activitats organitzades per l’IDP-ICE tenen els mateixos efectes per al professorat que les activitats incloses en el Pla de formació permanent del Departament d’Educació.
Els certificats d’aquests cursos s’incorporen directament a l’expedient de formació de cada professor/a (XTEC) i es poden utilitzar com a acreditació per participar en els diferents concursos o convocatòries del Departament d’Educació de la Generalitat de Catalunya, amb els termes que indiqui cada convocatòria.
Per iniciar aquesta activitat cal que hi hagi un nombre mínim de persones inscrites.
Aquesta activitat forma part de les actuacions destinades a la formació, perfeccionament i mobilitat del professorat de formació professional, finançades pel Ministerio de Educación y Formación Profesional i cofinançades pel Fons Social Europeu.